OSTATNI KRÓLOWIE
- WOJOWNICY EUROPY

PREMIERA W KAŻDĄ ŚRODĘ OD 15 MARCA O 21:00

INTERAKTYWNA MAPA

INTERAKTYWNA MAPA

14 października 1066 roku
Połączone normańskie, bretońskie i francuskie siły pod wodzą Wilhelma pokonują anglosaskich obrońców pod Hastings 30 dni po inwazji w zatoce Pevensey. Wyczerpana bojami na północy i forsownym marszem na południe armia króla Harolda II ulega najeźdźcom. Mimo osłabienia w początkowym etapie starcia przewaga leży po stronie obrońców, obwarowanych na wzgórzu Senlac. Według przekazów zaczynem klęski miał być manewr pozornego odwrotu Wilhelma i następnie oskrzydlenie ścigających. Król zginął trafiony zbłąkaną strzałą.
Tower of London
Wilhelm Bękart został Wilhelmem Zdobywcą. Nowy król zażyczył sobie zbudowania twierdzy, w której mógłby się schronić. W 1077 roku Londyn nawiedził wielki pożar, po którym w miejscu wcześniejszych fortyfikacji wzniesiono kamienną Białą Wieżę. Na potrzeby budowy dostarczono wapień z Normandii. Wieża stała się wymownym znakiem panowania Wilhelma nad miastem.
Rok 1045
Harald III Srogi, późniejszy pretendent do angielskiego tronu po śmierci Edwarda Wyznawcy, wraca po długiej tułaczce do Norwegii, gdzie zostaje współrządzącym, a około 1048 roku samodzielnym władcą. Harald III przez długi czas pozostawał na usługach cesarza bizantyjskiego. W służbie Bizancjum walczył nawet w Afryce.
25 września 1066 roku
Harald III Srogi po najechaniu północnych wybrzeży Anglii (Northumbrii) i początkowych zwycięstwach ginie trafiony strzałą w bitwie pod Stamford Bridge. Taki sam los spotka niebawem jego pogromcę, króla Harolda II Godwinsona. Ginie również sprzymierzeniec Haralda III – brat króla Harolda – Tostig Godwinson.
4 sierpnia 1060 roku
W Vitry-aux-Loges umiera francuski król Henryk I. Jego syn Filip I w chwili śmierci ojca ma 8 lat. Henryk I w ostatnich latach życia w przymierzu z księciem Andegawenii Gotfrydem Młotem, z którym wcześniej walczył wraz z Wilhelmem Bękartem, występuje przeciwko Wilhelmowi. Po śmierci króla przychodzi czas regencji szwagra zmarłego władcy Baldwina V Flandryjskiego, Filip jest bowiem zbyt młody na samodzielne rządy. Baldwin jest też wujem księcia Wilhelma Bękarta. Ustają niepokoje, a 6 lat później Wilhelm będzie mógł przy niemym przyzwoleniu wuja dokonać inwazji na Anglię.
30 września 1061
Po śmierci Mikołaja II kardynałowie na nowego papieża wybierają biskupa Anselmo da Baggio, który przyjmuje imię Aleksander II. Nie obyło się jednak bez znacznych trudności. Część szlachty zwróciła się do Henryka IV Salickiego, niemieckiego króla, z życzeniem mianowania papieża. W ten sposób wybrano Petera Cadalusa z Parmy (Honoriusza II). Nie zamierzał on podporządkowywać się wyrokowi komisji powołanej w Augsburgu w 1062 roku, która potwierdziła prawa Aleksandra II. Doszło do regularnych walk, z których zwycięsko wyszedł Aleksander wspomagany między innymi przez Normanów. Rok później wezwie on do pierwszej krucjaty, a 5 lat później udzieli błogosławieństwa wyprawie Wilhelma.
Rok 1058
Księciem Polski zostaje Bolesław Szczodry. Rok później papież Mikołaj II, próbując uniezależnić się od cesarstwa, wydaje dekret mówiący o wyborze papieża przez konklawe. W późniejszej fazie spór cesarstwa z papiestwem dotyczyć będzie również praw do mianowania biskupów. Książę Bolesław opowiada się po stronie papieża. Ułatwiło mu to koronację na króla Polski w 1076 roku.
Rok 1085
Wilhelm Zdobywca zarządza pierwszy w historii Anglii spis posiadłości. Dokumenty obejmują między innymi przychody wyszczególnionych dóbr (młyny, pastwiska, lasy), ich stan i przybliżoną liczbę ludności. Dzięki temu władca ma dokładny obraz stanu państwa.
Grudzień 1066
Muzułmanie dokonują masakry ludności żydowskiej w Grenadzie. Dominacja islamska na Półwyspie Iberyjskim trwała od inwazji w 711 roku, jednak przez długi czas panowała tam względna tolerancja, rozwijała się kultura i nauka. Wraz ze słabnięciem dynastii Umajjadów stopniowo zanika pobłażanie dla innowierców. Kres tolerancji przyszedł wraz z fanatyczną dynastią Almorawidów, przemocą nawracającą na islam.
Lipiec 1054
Legat papieski nakłada ekskomunikę na patriarchę Konstantynopola. Wydarzenie miało miejsce w kościele Hagia Sophia i było reakcją legata na zamknięcie w Konstantynopolu kościołów obrządku łacińskiego. W odpowiedzi duchowni Konstantynopola nałożyli swoją ekskomunikę i klątwę na kościół łaciński. Mimo że konflikt między obrządkami nabrzmiewał od dłuższego czasu, właśnie to wydarzenie uważa się za umowny początek wielkiej schizmy wschodniej.
Rok 1064
Odbywają się święcenia odbudowanej katedry gnieźnieńskiej, która znacząco ucierpiała podczas najazdu czeskiego księcia Brzetysława I w 1038 roku. Brzetysław zrujnował i ograbił sporą część ziem polskich. Jego łupem padły między innymi relikwie św. Wojciecha. Ponadto Śląsk i Małopolska dostały się pod panowanie czeskie. Spustoszenia, których dokonała wyprawa Brzetysława, były dla Polski ogromną katastrofą.
nc+ Kanał 172